“Świadomy Gdańsk” to społeczny mini projekt mojego autorstwa przy współpracy z Visit Gdańsk mający na celu pokazanie Wam 8 dzielnic Gdańska z lokalnej, nieturystycznej perspektywy. Dzięki temu każdy z Was kto szuka miejsc z dala od utartego szlaku, będzie mógł “skorzystać” z ukrytych zakamarków tego miasta. Odkryjesz lokalne kawiarnie, odwiedzisz piękne uliczki oraz posłuchasz o ciekawych ludziach, o których nie przeczytasz w przewodniku. Prócz poniższego artykułu przejdę się każdą z wybranych dzielnic i przedstawię ją na insta stories na swoim profilu na Instagramie (LINK). Dzięki temu zobaczysz ciut inny Gdańsk, Gdańsk widziany oczami lokalsa, który na podróżach zjadł zęby. Ruszamy!
Oliwa
Czy można uciec od zgiełku miasta będąc w mieście? Można! Wystarczy udać się do urokliwej Oliwy. Jest to chyba najbardziej zielona dzielnica Gdańska, która zachowała swoją niską zabudowę i historyczny charakter. Otoczona od zachodu wzgórzami morenowymi, lasami parku krajobrazowego oraz licznymi terenami zielonymi w tym gdańskim ZOO przyciąga osoby, które chcą odpocząć na łonie natury.
Park Oliwski
Spacer rozpocząłem od słynnego Parku Oliwskiego. Ile się tutaj działo! Z perspektywy historii to naprawdę perełka. To tutaj zbudowano opactwo w XII wieku, tutaj podpisano pokój oliwski, który zakończył potop szwedzki oraz tutaj gośćmi bywały takie osobistości jak: Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August czy Jan III Sobieski.
Nie sposób nie zachwycić się pięknymi ogrodami, z których słynie park. Pięknie strzyżone aleje, klomby, sadzawki, współczesne rzeźby zachęcają do spacerów o każdej porze roku. Jest tutaj część barokowa, która nawiązuje do ogrodów Wersalu. Znajdziemy też akcent japoński oraz angielsko – chiński.
Nie będę tutaj oryginalny i z pełną śmiałością stwierdzę, że najsłynniejszym zabytkiem Oliwy jest katedra z jej rokokowymi organami. Organy składają się z 7876 piszczałek. Kiedy budowana to cacko, były one największym tego typu instrumentem w Europie! Każdego roku tysiące turystów odwiedza długą na 107 metrów świątynię. Daje jej to palmę pierwszeństwa w Polsce. Katedra Oliwska nazywana Wawelem Północy jest znana również z koncertów. Osoby, które szukają romantycznego miejsca na spacer, bądź kontemplację, nie zawiodą się na Parku Oliwskim!
Pachołek
Kto znudzi się ogrodami, może wdrapać się na 100 metrowy Pachołek, z którego rozpościera się piękna panorama na Gdańsk i Zatokę Gdańską! Wystarczy przejść w górę ulicy Spacerowej i dalej już przez las, schodkami na samą górę. Na tym wzgórzu jeszcze w XIX wieku stała murowana wieża, obecnie znajduje się platforma. Widok wart jest lekkiego zmęczenia! Co ciekawe gdańszczanie nazywają okoliczne lasy “małymi Bieszczadami”. Dlaczego? Ze względu na specyficzne, pagórkowate ukształtowanie terenu. Lasy świetnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy narciarstwa biegowego. Niektóre szlaki przyciągają turystów z całej Polski!
Pchli Targ
Nie mogło mnie zabraknąć na oliwskim pchlim targu! Miłośnicy niecodziennych szpargałów, zapomnianych przez wszechświat na pewno znajdą coś dla siebie. Już od 5 lat można sprzedawać i kupować starocie, zabawki, książki i inne rzeczy. Kiedy? Od czerwca do końca września w każdą niedzielę od rana do godziny 15 można handlować na targu.
Kawiarnie
Choć liczba punktów gastronomicznych jest dosyć ograniczona, polecam następujące opcje:
Przelewki
Raj dla kawoszy. Kameralna kawiarnia prowadzona przez profesjonalistów i pasjonatów kawy. Lokalny klimat i przyjazna atmosfera rozweselą każdego, kto będzie wracał ze spaceru po Parku Oliwskim.
Jak się masz Bistro
Świetne miejsca nie tylko na kawę ale również na dobre jedzenie.
Mandu
Najlepsze pierogi na mieście + kameralna atmosfera robią swoje. Serwują też mega desery!
Stare kamienice
Jeśli szukasz pięknych kamienic i cichych uliczek to biegiem do Oliwy. Tego jest tutaj pełno! Wille, majestatyczne budynki, piękne alejki. Historia wisi w powietrzu! To jedna tych dzielnic, których przedwojenne korzenie widać na każdym kroku.
Za charakter Oliwy odpowiadają nie tylko kamienice, w których znaleźć można wysokie, przestronne, piękne mieszkania. Pod tym względem z Oliwą, poza oczywiście Starym i Głównym Miastem, równać się może chyba tylko sporo większy Wrzeszcz. Liczba ważnych z historycznego punktu widzenia budowli jest w Oliwie mega wysoka! Z tych najciekawszych warto wspomnieć Kuźnię Wodną, zlokalizowaną w leśnej części dzielnicy, powyżej ulicy Kwietnej.
Lokalizacja Oliwy jest wyjątkowa. Z jednej strony na skraju Gdańska, tuż obok Sopotu, z drugiej, dzięki szerokiej Al. Grunwaldzkiej, licznym tramwajom i SKM możemy dojechać do Centrum w 20 minut. Do tego ponad sześć tysięcy hektarów lasu oliwskiego oraz możliwość spotkania dzika, sarny czy lisa bez wątpienia stanowić może atrakcję dla każdego kto lubi ciszę i spokój. Doleję “oliwy” do ognia i dodam, że nie znam lepszej dzielnicy do życia niż stara, dobra Oliwa!
Wojtek Jurojć
Wojciech Jurojć
Ostatnie wpisy Wojciech Jurojć (zobacz wszystkie)
- Jak i dlaczego medytować w pracy? Prosta technika dla każdego. - 13/06/2022
- Jak sobie pomóc w trakcie stresu, czyli 8 rad na samopomoc. - 04/03/2022
- Najlepsze kawiarnie w Gdańsku! TOP 5! - 23/10/2021
Oliwa jest piękna i wyjątkowa. Perełka w wielkiej aglomeracji. Czegoś mi jednak brakuje…. Może takich oliwskich hitów jak Kuźnia czy… Katedra Oliwska.
Dziękuję Przemku za komentarz! Zgadzam się w pełni, Kuźnia i Katedra są ikonami Oliwy.