Świadomy Gdańsk: Oliwa

“Świadomy Gdańsk” to społeczny mini projekt mojego autorstwa przy współpracy z Visit Gdańsk  mający na celu pokazanie Wam 8 dzielnic Gdańska z lokalnej, nieturystycznej perspektywy. Dzięki temu każdy z Was kto szuka miejsc z dala od utartego szlaku, będzie mógł “skorzystać” z ukrytych zakamarków tego miasta. Odkryjesz lokalne kawiarnie, odwiedzisz piękne uliczki oraz posłuchasz o ciekawych ludziach, o których nie przeczytasz w przewodniku. Prócz poniższego artykułu przejdę się każdą z wybranych dzielnic i przedstawię ją na insta stories na swoim profilu na Instagramie (LINK). Dzięki temu zobaczysz ciut inny Gdańsk, Gdańsk widziany oczami lokalsa, który na podróżach zjadł zęby. Ruszamy!
Gdańsk Oliwa
Gdańsk Oliwa

Oliwa

Czy można uciec od zgiełku miasta będąc w mieście? Można! Wystarczy udać się do urokliwej Oliwy. Jest to chyba najbardziej zielona dzielnica Gdańska, która zachowała swoją niską zabudowę i historyczny charakter. Otoczona od zachodu wzgórzami morenowymi, lasami parku krajobrazowego oraz licznymi terenami zielonymi w tym gdańskim ZOO przyciąga osoby, które chcą odpocząć na łonie natury.

Gdańsk Oliwa
Park Oliwski

Park Oliwski

Spacer rozpocząłem od słynnego Parku Oliwskiego. Ile się tutaj działo! Z perspektywy historii to naprawdę perełka. To tutaj zbudowano opactwo w XII wieku, tutaj podpisano pokój oliwski, który zakończył potop szwedzki oraz tutaj gośćmi bywały takie osobistości jak: Kazimierz Jagiellończyk, Zygmunt August czy Jan III Sobieski.

Nie sposób nie zachwycić się pięknymi ogrodami, z których słynie park. Pięknie strzyżone aleje, klomby, sadzawki, współczesne rzeźby zachęcają do spacerów o każdej porze roku. Jest tutaj część barokowa, która nawiązuje do ogrodów Wersalu. Znajdziemy też akcent japoński oraz angielsko – chiński.

Gdańsk Oliwa
Park Oliwski

Nie będę tutaj oryginalny i z pełną śmiałością stwierdzę, że najsłynniejszym zabytkiem Oliwy jest katedra z jej rokokowymi organami. Organy składają się z 7876 piszczałek. Kiedy budowana to cacko, były one największym tego typu instrumentem w Europie! Każdego roku tysiące turystów odwiedza długą na 107 metrów świątynię. Daje jej to palmę pierwszeństwa w Polsce. Katedra Oliwska nazywana Wawelem Północy jest znana również z koncertów. Osoby, które szukają romantycznego miejsca na spacer, bądź kontemplację, nie zawiodą się na Parku Oliwskim!

Gdańsk Oliwa
Widok z Pachołka

Pachołek

Kto znudzi się ogrodami, może wdrapać się na 100 metrowy Pachołek, z którego rozpościera się piękna panorama na Gdańsk i Zatokę Gdańską! Wystarczy przejść w górę ulicy Spacerowej i dalej już przez las, schodkami na samą górę. Na tym wzgórzu jeszcze w XIX wieku stała murowana wieża, obecnie znajduje się platforma. Widok wart jest lekkiego zmęczenia! Co ciekawe gdańszczanie nazywają okoliczne lasy “małymi Bieszczadami”. Dlaczego? Ze względu na specyficzne, pagórkowate ukształtowanie terenu.  Lasy świetnie nadają się do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej czy narciarstwa biegowego. Niektóre szlaki przyciągają turystów z całej Polski!

Gdańsk Oliwa
Widok z Pachołka

Pchli Targ

Nie mogło mnie zabraknąć na oliwskim pchlim targu! Miłośnicy niecodziennych szpargałów, zapomnianych przez wszechświat na pewno znajdą coś dla siebie. Już od 5 lat można sprzedawać i kupować starocie, zabawki, książki i inne rzeczy. Kiedy? Od czerwca do końca września w każdą niedzielę od rana do godziny 15 można handlować na targu.

Gdańsk Oliwa
Pchli Targ w Oliwie

Kawiarnie

Choć liczba punktów gastronomicznych jest dosyć ograniczona, polecam następujące opcje:

Przelewki

Gdańsk Oliwa
Kawiarnia Przelewki

Raj dla kawoszy. Kameralna kawiarnia prowadzona przez profesjonalistów i pasjonatów kawy. Lokalny klimat i przyjazna atmosfera rozweselą każdego, kto będzie wracał ze spaceru po Parku Oliwskim.

Jak się masz Bistro

Świetne miejsca nie tylko na kawę ale również na dobre jedzenie.

Jak się masz Bistro
Fot./źródło: Jak się masz Bistro

Mandu

Najlepsze pierogi na mieście + kameralna atmosfera robią swoje. Serwują też mega desery!

Mandu
Fot./źródło: Mandu

Stare kamienice

Jeśli szukasz pięknych kamienic i cichych uliczek to biegiem do Oliwy. Tego jest tutaj pełno! Wille, majestatyczne budynki, piękne alejki. Historia wisi w powietrzu! To jedna tych dzielnic, których przedwojenne korzenie widać na każdym kroku.

Gdańsk Oliwa
Gdańsk Oliwa

Za charakter Oliwy odpowiadają nie tylko kamienice, w których znaleźć można wysokie, przestronne, piękne mieszkania. Pod tym względem z Oliwą, poza oczywiście Starym i Głównym Miastem, równać się może chyba tylko sporo większy Wrzeszcz. Liczba ważnych z historycznego punktu widzenia budowli jest w Oliwie mega wysoka! Z tych najciekawszych warto wspomnieć Kuźnię Wodną, zlokalizowaną w leśnej części dzielnicy, powyżej ulicy Kwietnej.

Gdańsk Oliwa
Kamienice w Oliwie
Gdańsk Oliwa
Kamienice w Oliwie

Lokalizacja Oliwy jest wyjątkowa. Z jednej strony na skraju Gdańska, tuż obok Sopotu, z drugiej, dzięki szerokiej Al. Grunwaldzkiej, licznym tramwajom i SKM możemy dojechać do Centrum w 20 minut. Do tego ponad sześć tysięcy hektarów lasu oliwskiego oraz możliwość spotkania dzika, sarny czy lisa bez wątpienia stanowić może atrakcję dla każdego kto lubi ciszę i spokój. Doleję “oliwy” do ognia i dodam, że nie znam lepszej dzielnicy do życia niż stara, dobra Oliwa!

Wojtek Jurojć

#CzasNaGdańsk
#CzasNaGdańsk

 

The following two tabs change content below.

Wojciech Jurojć

Podróżnik i pisarz. Od dwunastu lat w ruchu, zmienia miejsca zamieszkania i poznaje lokalne kultury Azji. Przez ponad 7 lat pracował i mieszkał za granicą, w tym cztery lata w Azji. Odwiedził ponad 55 krajów świata. Obecnie pomaga ludziom świadomie podróżować pisząc na blogu oraz organizując wyjazdy kulinarno przygodowe (www.foodkrywcy.com). Prowadzi również warsztaty/konsultacje z oddechu i zdrowia mentalnego dla firm i klientów indywidualnych.
0 Udostępnień
5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Przemek
3 lat temu

Oliwa jest piękna i wyjątkowa. Perełka w wielkiej aglomeracji. Czegoś mi jednak brakuje…. Może takich oliwskich hitów jak Kuźnia czy… Katedra Oliwska.

Conner2130
Conner2130
1 miesiąc temu

The Beatles – легендарная британская рок-группа, сформированная в 1960 году в Ливерпуле. Их музыка стала символом эпохи и оказала огромное влияние на мировую культуру. Среди их лучших песен: “Hey Jude”, “Let It Be”, “Yesterday”, “Come Together”, “Here Comes the Sun”, “A Day in the Life”, “Something”, “Eleanor Rigby” и многие другие. Их творчество отличается мелодичностью, глубиной текстов и экспериментами в звуке, что сделало их одной из самых влиятельных групп в истории музыки. Музыка 2024 года слушать онлайн и скачать бесплатно mp3.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top