Świadomy Gdańsk: Dolne Miasto

“Świadomy Gdańsk” to społeczny mini projekt mojego autorstwa przy współpracy z Visit Gdańsk  mający na celu pokazanie Wam 8 dzielnic Gdańska z lokalnej, nieturystycznej perspektywy. Dzięki temu każdy z Was kto szuka miejsc z dala od utartego szlaku, będzie mógł “skorzystać” z ukrytych zakamarków tego miasta. Odkryjesz lokalne kawiarnie, odwiedzisz piękne uliczki oraz posłuchasz o ciekawych ludziach, o których nie przeczytasz w przewodniku. Prócz poniższego artykułu przejdę się każdą z wybranych dzielnic i przedstawię ją na insta stories na swoim profilu na Instagramie (LINK). Dzięki temu zobaczysz ciut inny Gdańsk, Gdańsk widziany oczami lokalsa, który na podróżach zjadł zęby. Ruszamy!

 

Dolne Miasto Gdańsk
Dolne Miasto Gdańsk

Dolne Miasto

Na początek “wrzucam” na ruszt niedocenione, ale szybko rozwijające się Dolne Miasto. Jeszcze na początku XXI wieku było to miejsce, gdzie pojawienie się po 22.00 mogło oznaczać kłopoty. Dziś młodzi ludzi przejmują inicjatywę i w szybkim tempie dzielnica wyrasta na alternatywę dla Głównego Miasta, oddalonego dosłownie 10 minut spacerem. Następuje tu proces gentryfikacji, czyli wypierania mniej zamożnego mieszkańca przez lokatorów o wysokim statusie materialnym. Co ciekawe, Dolne Miasto jest praktycznie omijane przez zagranicznych turystów. Dlaczego? Głównie dlatego, że po prostu nie wiedzą, iż w ogóle istnieje i wolą się trzymać sprawdzonego, popularnego Głównego Miasta. Dla mnie to magiczne ulice, gdzie czas się zatrzymał i z lekką pomocą swojej wyobraźni mogę zobaczyć Gdańsk sprzed wojny, albo i sprzed paru wieków!

Dolne Miasto Gdańsk
Dolne Miasto – stare łączy się z nowym
Gdańsk
Nowe łączy się ze starym – ulica Toruńska

A propos wojny. Czas na trochę faktów historycznych: w XVII wieku zakończono tutaj budowę fortyfikacji miejskich, a Dolne Miasto włączono w granice Gdańska. Natomiast w  XIX wieku tę część Gdańska określano mianem Miasta Fabryk. Poprowadzono tutaj linię kolejową, tramwaj elektryczny, powstała również zajezdnia tramwajowa. Życie kwitło wokół głównej ulicy: Łąkowej. Jak wspomniałem wcześniej, na Dolnym Mieście czas stanął. Można tu znaleźć zarówno stare kamienice i budynki poprzemysłowe, jak i bloki charakterystyczne dla budownictwa socjalistycznego (na szczęście nie ma ich dużo).  Wiele obiektów jest wpisanych do rejestru i do ewidencji zabytków. Niektóre stare kamienice przez lata nie były jednak remontowane, stąd wiele z nich obecnie znajduje się w opłakanym stanie. Nie zmienia to faktu, że od paru lat miasto wprowadza liczne inwestycje w celu rewitalizacji i przywrócenia dawnej świetności tej dzielnicy (jak to wychodzi? wejdźcie na mojego IG zobaczyć relację).

Kamienice przedwojenne Gdańsk
Stare kamienice na ulicy Łąkowej
Ulica Łąkowa Gdańsk
Ulica Łąkowa – Dolne Miasto Gdańsk

Ulica Łąkowa

Spacer po Dolnym Mieście zacząłem od ulicy Łąkowej. Głównej arterii, niegdyś tętniącej życiem, gdzie jeździły tramwaje, znajdowała się fabryka karabinów oraz szpital! Dziś życie codzienne wygląda nieco inaczej. Fabryka i szpital zniknęły (aczkolwiek część budynków dalej tutaj jest), ruch uliczny zdecydowanie zmalał, co daje ulicy Łąkowej kameralny charakter. Można sobie spokojnie usiąść na ławce i podziwiać jak mieszkańcy leniwie snują się w wiadomym tylko sobie kierunku. Na samym początku Łąkowej (od strony Podwala Staromiejskiego) po lewej stronie znajduje się siedziba polskiej firmy LPP (panie na pewno kojarzą 😉 ) idąc dalej przed siebie moją uwagę przykuwają stare kamienice znajdujące się po lewej i po prawej stronie. To jest ten moment, gdzie mogę sobie wyobrazić jak piękna była to ulica przed wybuchem wojny. Nie mógłbym zapomnieć o wagonie  tramwajowym na ulicy Wróblej.  Przypomina o przeszłości tej ulicy, wzbudzając zainteresowanie przechodniów. Polecam Wam skręcić w prawo, w ulicę Śluza. Na samym rogu ulicy Łąkowej i Śluza znajduje się fantastyczna kamienica, gdzie jedna strona jest odrestaurowana, druga natomiast od czasów wojny pozostawiona samej sobie. Idealny kontrast między tym co było, a jest teraz. Z kolei, jeśli na końcu ulicy Łąkowej skręcimy w prawo i następnie w pierwszą ulicę w lewo najdziemy się na ulicy Przyokopowej, gdzie możemy podziwiać 2 bliźniacze kamienice mające ponad 120 lat!

Kamienna Śluza
Kamienna Śluza i widok na Dolne Miasto
Gdańsk
Okolice Kamiennej Śluzy

Bastiony

W ciągu zaledwie kilku minut ze zgiełku miasta możemy przenieść się w…spokojną naturę. Wystarczy, że podejdziemy do Opływu Motławy, gdzie znajduje się Kamienna Śluza. Widok tam jest nieziemski. Prócz XVII wiecznej dobrze zachowanej śluzy Waszym oczom ukażą się zapomniane bastiony oraz widoki pięknych łąk poprzeplatane z szuwarami i rzeką. Coś niebywałego, co najważniejsze, na próżno szukać tam turystów, nawet lepiej! Niejeden mieszkaniec Gdańska nigdy nie słyszał o tym miejscu. Jak już tu jesteśmy nie ma na co czekać tylko wejść na Bastion Żubr i zobaczyć przepiękną panoramę Dolnego Miasta. Bastion to jeden z czternastu już nie istniejących bastionów, którymi obwarowano Gdańsk w XVII wieku. Ciekawostka: stworzono go z odpadów miejskich. Co by nie było, to idealne miejsce na odpoczynek i złapanie oddechu podczas spaceru po tej dzielnicy.

Bastion
Bastion Żubr
Widok na bastion
Widok na Bastion Żubr

Kawiarnie

No dobra, zabytki, spacery, ale jeść i pić trzeba. Zobaczmy, gdzie i co można zjeść na Dolnym Mieście! Polecam następujące miejscówki:

Fot. Niemięsny

1) Nie/mięsny

Urocze miejsce na rogu ulic Dolnej i Jaskółczej, które nadało dużej świeżości i powiewu młodości wśród nielicznych knajp Dolnego Miasta. Siedziba ich restauracji to dawny sklep mięsny. Miłośnicy mięsa jak i nie/mięsa znajdą tutaj coś dla siebie! Knajpa charakteryzuje się podwójną kartą. Polecam usiąść tam na kawę albo zjeść jedno z pysznych dań wegańskich jak i niewegańskich. Smakowite!

Fot. Mitte – kawa

2) Mitte – Chleb i Kawa

Przytulne miejsce, gdzie można wpaść na szybką kawę albo domową kanapkę. Niedrogo, dobrze jakościowo i przede wszystkim szybko. Polecam wszystkim, którzy się śpieszą, a szukają czegoś na ząb na Dolnym Mieście.

Fot. Przyganiał Kocioł Wokowi

3) Przyganiał Kocioł Wokowi

Azjatycka kuchnia. Wszystko co chcielibyście wrzucić do woka i zjeść znajdziecie w tym miejscu. Przystępne ceny, miła obsługa i nowe alternatywne miejsce na ulicy Łąkowej.

Fot. Łąka Bar

4) Łąka Bar

Bardzo dobrze schowane miejsce na orzeźwiającego drinka, jak i dobre śniadanie lub lunch. Świetna opcja na posiedzenie i skosztowanie różnorodnych propozycji szefa kuchni. Bardzo dobry klimat i super miła atmosfera. Dookoła można podziwiać stare budynki byłej hali przemysłowej, w którą wkomponowała się knajpa.

No dobrze! Po porządnym posiłku, pora ruszać w drogę i czas na ostatnie “rarytasy” Dolnego Miasta.

Plac Wałowy
Plac Wałowy Dolne Miasto Gdańsk

Plac Wałowy

Magiczne miejsce. Jeszcze przed wojną plac tętnił życiem, a fontanna, która znajduje się na środku placu widniała na niejednej pocztówce z Gdańska. Niestety takie widoki to obecnie zamierzchła przeszłość, ale w dalszym ciągu jest tutaj wiele rzeczy do odkrycia! To miejsce ma priorytet na mojej mapie Dolnego Miasta.

W XIX wieku składowano tu amunicję, a pod koniec tego samego stulecia plac Wałowy wrócił pod zarząd miasta i został przekształcony w teren spacerowo-parkowy. Miejski zieleniec otoczony jest wyjątkowo ciekawymi budynkami. Z jednej strony znajdują się tutaj dawne koszary, Mała Zbrojownia, a po przeciwnej stronie ciąg domów mieszkalnych. Pod numerami 2 oraz 10 zachowały się tradycyjne domy wielorodzinne, dawniej budynki tego typu były często spotykane, dziś są już rzadkością. Ciekawostką jest kamienica nr 13! Ma ciekawy oryginalny front i od lat nikt już nikt tam nie mieszka.

Stara Kamienica Gdańsk
Plac Wałowy – Stara kamienica
Stara Kamienica
Stara kamienica koło Placu Wałowego

Tuż obok placu znajduje się zabytkowa Brama Nizinna z początku XVII wieku. Mieści się na zachodnim krańcu historycznego gdańskiego Śródmieścia i jest niewątpliwie jedną z najciekawszych i najstarszych budowli dzielnicy. Jest też jednym z ciekawszych obiektów tego typu w rejonie Gdańska.

Brama Nizinna
Brama Nizinna – Dolne Miasto

Zwiedzanie na rowerze

Nie chce Ci się chodzić? Wskocz na rower! Dobrą robotę wykonują ludzie z Poland By Locals, którzy od 2 lat prowadzą wycieczki rowerowe dla zagranicznych i rodzimych turystów po Gdańsku. Dolne Miasto na dobre zagościło w ich rowerowym planie. Powinno i zagościć na Twoim, ponieważ jest idealne zarówno na rower, jak i na spacer. No dobra, może i jest tam dużo brukowanych uliczek, ale na tym polega całe piękno tego miejsca, gdzie czas się zatrzymał.

Gdańsk
Zwiedzanie z Poland By Locals

Marsz na Dolne Miasto!

To tylko niektóre z argumentów jakich użyłem, aby wyruszyć na przeciwległą dzielnicę Gdańskiego Głównego Miasta. Za każdym razem, gdy tam wracam, odkrywam jakieś nowe smaczki i zakamarki. Myślę, że i Wy je znajdziecie, szczególnie jak dacie sobie czas i w nieśpiesznym tempie “zanurzycie się” w otchłań historii i jedną z najbardziej oryginalnych dzielnic Gdańska! #CzasNaGdańsk!

Wojtek Jurojć

Chętni na zwiedzania Gdańska ze mną? Zapraszam na spacer indywidualny lub grupowy!

Łapcie szczegóły: LINK

Wycieczka Gdańsk
Spacer z Wojtkiem po Gdańsku
#CzasNaGdańsk
#CzasNaGdańsk
The following two tabs change content below.

Wojciech Jurojć

Podróżnik i pisarz. Od dwunastu lat w ruchu, zmienia miejsca zamieszkania i poznaje lokalne kultury Azji. Przez ponad 7 lat pracował i mieszkał za granicą, w tym cztery lata w Azji. Odwiedził ponad 55 krajów świata. Obecnie pomaga ludziom świadomie podróżować pisząc na blogu oraz organizując wyjazdy kulinarno przygodowe (www.foodkrywcy.com). Prowadzi również warsztaty/konsultacje z oddechu i zdrowia mentalnego dla firm i klientów indywidualnych.
0 Udostępnień
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Darek
Darek
1 rok temu

Super podróż po Dolnym Mieście, bardzo sentymentalna

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top