Siła słowa pisanego, czyli po co mi notatnik? 6 korzyści!

Co mają wspólnego Albert Einstein, Marie Curie, Leonardo da Vinci i Wojciech Jurojć? 😉 Każda z tych postaci prowadziła dziennik lub pamiętnik, w którym zapisywał swoje doświadczenia, myśli lub uczucia. Od naukowych geniuszy po myślących artystów – i wszystkich pomiędzy – prowadzenie dziennika może być super praktyką we własnym rozwoju. Mi osobiście pomaga w następujący sposób:

GOALS

1. Osiągam zamierzone cele

Kiedy zapisuję swoje cele w dzienniku, mogę je łatwo śledzić i sprawdzać. Pomaga mi to zachować jasność umysłu i przybliża do osiągnięcia zamierzonego celu. Muszę pamiętać, aby wypisywać je jak najbardziej szczegółowo.

2. Śledzi mój rozwój

Jeśli uczynisz pisanie regularnym nawykiem, możesz w łatwy sposób sprawdzić, jaki postęp osiągnąłeś, przeglądając wpisy z poprzednich dni, miesięcy lub lat! Zobaczysz jak zmieniło się Twoje myślenie i jak ewoluujesz. Ja czuję, że dzięki temu staję się po prostu lepszym człowiekiem i nie popełniam tych samych błędów.      

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                 

3. Buduje pewność siebie

Obserwowanie postępów może również znacznie poprawić pewność siebie. Czuję się dumny, patrząc wstecz na wyzwania, problemy, sytuacje przed którymi stanąłem. Widzę jak je rozwiązałem i jak daleko zaszedłem.

Pisanie

4. Poprawia umiejętności pisania i komunikacji

Trening czyni mistrza. Kiedy codziennie zapisuję swoje wydarzenia, ćwiczę sztukę pisania. Używanie dziennika do wyrażania swoich myśli i pomysłów, wpływa na poprawę moich umiejętności komunikacyjnych. 

Relax

5. Zmniejsza stres i niepokój

Czasami negatywne myśli i emocje zapętlają się w mojej głowie. Jest to stresujące, gdy mam do czynienia z trudną sytuacją – to wpływa na moje tu i teraz. Ale jeśli zatrzymam się na chwilę i przeleję swoje emocje na papier- uwolnię się w ten sposób od negatywnych myśli. Czasem, podczas pisania wymyślam rozwiązanie, o którym wcześniej w ogóle bym nie pomyślał. Pisanie o problemie, transferuje go z mojej głowy na papier. Dzięki temu oczyszczam swój umysł i pozwalam sobie na odzyskanie cennych sił witalnych, które wcześniej były skupione na problemie. Nie wierzysz? Spróbuj!

Inspiracje

6. Znajduje inspiracje

Leonardo da Vinci zebrał w swoich dziennikach niesamowite pomysły na wynalazki. Podobnie jak on, możesz również wykorzystać swój czas na prowadzenie dziennika, aby przeprowadzić burzę mózgów lub puścić wodzę fantazji. Podczas pisania lub szkicowania pozwalam sobie na pojawienie się inspiracji, która rozwiążą mój problem.  

Zapisując w dzienniku swoje przemyślenia, emocje oraz cele – lepiej rozumiem relacje między tymi zagadnieniami. Dzieje się tak, ponieważ porządkuję swój mentalny bałagan i wypisuję szczegółowo sprawy, które kłębią się bez ładu i składu w mojej głowie.
Ja osobiście codziennie wypisuję następujące rzeczy:
– sny
– moje emocje i uczucia
– to do list
– za co jestem wdzięczny
– komu pomogłem
Bez względu na to, jaki rodzaj dziennika zdecydujesz się wybrać, pamiętaj, że nie ma dobrego ani złego podejścia. Wszystko zależy od Ciebie. Proste ćwiczenie na nawiązanie kontaktu z swoim umysłem i duchem jest naprawdę ważne! Powodzenia!

Wojtek Jurojć

 

 

The following two tabs change content below.

Wojciech Jurojć

Podróżnik i pisarz. Od dwunastu lat w ruchu, zmienia miejsca zamieszkania i poznaje lokalne kultury Azji. Przez ponad 7 lat pracował i mieszkał za granicą, w tym cztery lata w Azji. Odwiedził ponad 55 krajów świata. Obecnie pomaga ludziom świadomie podróżować pisząc na blogu oraz organizując wyjazdy kulinarno przygodowe (www.foodkrywcy.com). Prowadzi również warsztaty/konsultacje z oddechu i zdrowia mentalnego dla firm i klientów indywidualnych.
0 Udostępnień
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top