Co mają wspólnego Albert Einstein, Marie Curie, Leonardo da Vinci i Wojciech Jurojć? 😉 Każda z tych postaci prowadziła dziennik lub pamiętnik, w którym zapisywał swoje doświadczenia, myśli lub uczucia. Od naukowych geniuszy po myślących artystów – i wszystkich pomiędzy – prowadzenie dziennika może być super praktyką we własnym rozwoju. Mi osobiście pomaga w następujący sposób:
–
–
1. Osiągam zamierzone cele
Kiedy zapisuję swoje cele w dzienniku, mogę je łatwo śledzić i sprawdzać. Pomaga mi to zachować jasność umysłu i przybliża do osiągnięcia zamierzonego celu. Muszę pamiętać, aby wypisywać je jak najbardziej szczegółowo.
–
2. Śledzi mój rozwój
Jeśli uczynisz pisanie regularnym nawykiem, możesz w łatwy sposób sprawdzić, jaki postęp osiągnąłeś, przeglądając wpisy z poprzednich dni, miesięcy lub lat! Zobaczysz jak zmieniło się Twoje myślenie i jak ewoluujesz. Ja czuję, że dzięki temu staję się po prostu lepszym człowiekiem i nie popełniam tych samych błędów.
3. Buduje pewność siebie
Obserwowanie postępów może również znacznie poprawić pewność siebie. Czuję się dumny, patrząc wstecz na wyzwania, problemy, sytuacje przed którymi stanąłem. Widzę jak je rozwiązałem i jak daleko zaszedłem.
–
4. Poprawia umiejętności pisania i komunikacji
Trening czyni mistrza. Kiedy codziennie zapisuję swoje wydarzenia, ćwiczę sztukę pisania. Używanie dziennika do wyrażania swoich myśli i pomysłów, wpływa na poprawę moich umiejętności komunikacyjnych.
–
5. Zmniejsza stres i niepokój
Czasami negatywne myśli i emocje zapętlają się w mojej głowie. Jest to stresujące, gdy mam do czynienia z trudną sytuacją – to wpływa na moje tu i teraz. Ale jeśli zatrzymam się na chwilę i przeleję swoje emocje na papier- uwolnię się w ten sposób od negatywnych myśli. Czasem, podczas pisania wymyślam rozwiązanie, o którym wcześniej w ogóle bym nie pomyślał. Pisanie o problemie, transferuje go z mojej głowy na papier. Dzięki temu oczyszczam swój umysł i pozwalam sobie na odzyskanie cennych sił witalnych, które wcześniej były skupione na problemie. Nie wierzysz? Spróbuj!
–
6. Znajduje inspiracje
Leonardo da Vinci zebrał w swoich dziennikach niesamowite pomysły na wynalazki. Podobnie jak on, możesz również wykorzystać swój czas na prowadzenie dziennika, aby przeprowadzić burzę mózgów lub puścić wodzę fantazji. Podczas pisania lub szkicowania pozwalam sobie na pojawienie się inspiracji, która rozwiążą mój problem.
—
Wojtek Jurojć
Wojciech Jurojć
Ostatnie wpisy Wojciech Jurojć (zobacz wszystkie)
- Jak i dlaczego medytować w pracy? Prosta technika dla każdego. - 13/06/2022
- Jak sobie pomóc w trakcie stresu, czyli 8 rad na samopomoc. - 04/03/2022
- Najlepsze kawiarnie w Gdańsku! TOP 5! - 23/10/2021