Jak i dlaczego medytować w pracy? Prosta technika dla każdego.

„Wojtek, ale ja nie umiem medytować” – słyszałem wielokrotnie podczas swoich warsztatów, bądź webinarów z pracownikami korporacji. Nie zgodzę się z tym. Każdy z nas potrafi. Mieszkając i podróżując po Azji, stykałem się z medytacją i jej różnymi praktykami wielokrotnie. Ale powiem Wam jedno. Jest jeden prosty sposób, aby każdy z nas niezależnie od wiedzy i poziomu zaawansowania mógł zacząć medytować.

Tym rozwiązaniem jest oddech.

Zanim zdradzę Wam najstarszy sekret świata, powiem dlaczego medytacja jest tak ważna. Przede wszystkim medytacja to stan naturalny, gdzie słuchamy, obserwujemy i staramy się uniknąć ilntencjonalych myśli. W tym stanie nic nie muszę robić, nie muszę myśleć.

W medytacji bariery energetyczne puszczają, następuje swobodny przepływ energii, poprawa zdrowia fizycznego, ale przede wszystkim psychicznego. Praktykowanie jej sprawia, że oddech i akcja serca spowalnia, a autonomiczny układ nerwowy normalizuje się. Badacze Murphy i Donovan przeprowadzili badania wskazujące, że medytacja zmniejsza ciśnienie krwi, a relaksacja sprzyja rozluźnieniu mięśni, co wpływa na elastyczność ścian krwionośnych i niższe ciśnienie w arteriach.

Warsztat oddechowy
Warsztat oddechowy

Stan medytacyjny osiągamy spontanicznie często przy oglądaniu pięknego widoku, bawiących się zwierząt, dzieci. Słyszymy wszystko, ale myśli nie podążają za tym. Medytacja, która „sprząta” umysł, w dzisiejszych czasach jest niezbędna.

W przeciwnym razie ̨ z przeciążonegumysłu rodzą się stany depresyjne, lękowe, czy inne problemy mentalne.

No dobra, czas na obiecaną metodę: 60 seconds meditation!

Najprostszą formą medytacji jest skupienie się na swoim oddechu. Wdech i wydech. Tylko one się liczą. Świadomie przenosimy swoją uwagę na każdy wdech i wydech. Dzięki czemu synchronizujemy swoje ciało, umysł i ducha. Jesteśmy w 100% sfokusowani i zagłębieni w naszej praktyce. Jeżeli chcesz spróbować tej techniki, postępuj według tych prostych kroków:

  1. Usiądź lub połóż się w wygodnym i cichym miejscu
  2. Zamknij oczy i weź 3 głębokie wdechy  i wydechy. Wdech nosem i wydech ustami
  3. Przez 60 sekund skupiaj się tylko na wydechu i wydechu
  4. Jeśli pojawią się myśli, nic się nie stało. Wracaj do oddechu.
Warsztat oddechowy
Warsztat oddechowy

Prosty nawyk sprawi, że z czasem z łatwością można przedłużać 60 sekund do kilkunastu minut. Gwarantuje, że taka medytacja oddechem idealnie integruje ciało i umysł. W dodatku organizm dostaje dużą ilość tlenu, a to = więcej energii.

Powodzenia!

Wojtek Jurojć

The following two tabs change content below.

Wojciech Jurojć

Podróżnik i pisarz. Od dwunastu lat w ruchu, zmienia miejsca zamieszkania i poznaje lokalne kultury Azji. Przez ponad 7 lat pracował i mieszkał za granicą, w tym cztery lata w Azji. Odwiedził ponad 55 krajów świata. Obecnie pomaga ludziom świadomie podróżować pisząc na blogu oraz organizując wyjazdy kulinarno przygodowe (www.foodkrywcy.com). Prowadzi również warsztaty/konsultacje z oddechu i zdrowia mentalnego dla firm i klientów indywidualnych.
0 Udostępnień
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
Scroll to Top